Výroční zpráva 2006 / 2007
17. 9. 2007
Charakteristika mateřské školy
Mateřská škola je jednotřídní MŠ, s kapacitou 25 dětí. Od 1.1.2003 je součástí příspěvkové organizace Základní škola a mateřská škola Jamné. Nachází se v krásném přírodním prostředí malebné vesničky Jamné. Celá budova MŠ je typizovanou stavbou, postavenou v roce 1986 za účelem provozu 2 třídní MŠ. Majitelem a zároveň i zřizovatelem mateřské školy je
Obec Jamné, IČO 285 960, se sídlem Jamné č. 1, PSČ 588 27
Ředitelkou organizace je Mgr. Miluše Marešová.
IČO příspěvkové organizace : 75021048, sídlo : Jamné č. 66.
MŠ nemá elokované pracoviště, ani speciální třídy.
Provoz mateřské školy : 6.00 – 15.30 hod.
Pro školní rok 2006/07 bylo do MŠ zapsáno celkem 24 předškolních dětí. V prosinci 2006 došlo ke snížení stavu na počet 23, z důvodu přestěhování do jiné obce.
Úplata za předškolní vzdělávání
Základní měsíční částka pro děti s celodenní docházkou v MŠ činí 180,- Kč.
Snížená měsíční částka pro děti 3 leté, jejichž docházka do MŠ je dle zákona 204/2005 Sb.,§ 30, odst. 3, písm. b, omezena nejvýše na 4 hod. denně, z důvodu pobírání rodičovského příspěvku nebo příspěvku při péči o osobu blízkou činí 120,- Kč. Měsíční částka pro děti mladší 3 let, s délkou docházky omezenou na dobu nejvýše pěti kalendářních dnů v kalendářním měsíci, dle zákona 204/2005 Sb.,§ 30,odst. 3,písm.a, z důvodu pobírání rodičovského příspěvku zákonným zástupcem dítěte, činí 90,- Kč.
Koncepce rozvoje výchovy předškolního zařízení :
Mateřská škola je koncipována jako škola rodinného typu. Celá koncepce je založena na základech rodinné výchovy a prvcích pohybové aktivity, tělesné a zdravotní kultury.
Tyto základní prvky koncepce jsou stěžejním bodem, na jejichž základě se rozvíjí celá výchovně vzdělávací práce v MŠ. Hlavní úkoly jsou zaměřeny především na citovou stránku osobnosti dítěte, na vytvoření optimálních podmínek k plné realizaci dětské osobnosti a její všestranný rozvoj. Uplatňují hru jako základní prostředek všech činností a volných aktivit. Jsou zaměřeny na celou osobnost dítěte ve všech oblastech a přizpůsobují se vývojovým potřebám dětí 3-6 leté věk. skupiny. Úzká vazba na rodinu je nepostradatelnou specifikou, vázanou k obecným i individuálním potřebám a možnostem jednotlivých dětí. Rodiče mají plnou možnost podílet se na dění v MŠ, účastnit se různých programů, dle svého zájmu vstupovat do her svých dětí.
Koncepce je založena na týmové práci všech zaměstnanců, kde péče, výchova a vzdělávání spoluvytvářejí jeden celek. Pedagogické aktivity vycházejí z potřeby podnětného a bohatého prostředí, s prvky tvořivosti, podněcované radostí a vlastním zájmem dítěte. využívají přirozený tok dětských myšlenek a spontánních nápadů s poskytnutím dostatečného prostoru pro aktivity a vlastní dětské plány.
Základní pilíře koncepce se vzájemně prolínají do všech oblastí a tím je vzdělávací a výchovná činnost účinnější a bohatší. Výborná spolupráce s rodičovskou veřejností, ochota a vstřícnost ze strany rodičů umožnila nejen plnění stanovených úkolů, ale i zařazení úkolů nadstandardních v oblasti rodinné výchovy i pohybových aktivit.
MŠ pracuje podle vlastního ŠVP „Z pohádky do Pohádky“, který je založen na základech rodinné výchovy a prvcích pohybové aktivity, tělesné zdatnosti a zdravotní kultury. Vzdělávací i výchovná činnost probíhá v integrovaných blocích, uplatňováno je projektové vzdělávání. Vše s plnou podporou a spoluúčastí rodičovské veřejnosti, některé mimoškolní akce s účastí zřizovatele.
Ze závěrů kontrolní činnosti a evaluační zprávy vyplývá přehodnocení pracovní doby provozní pracovnice (návrh na dělenou směnu). Také spolupráce se ZŠ je ryze formální, chybí vstřícnost při skloubení obou vzdělávacích programů.
Údaje o pracovnicích školy :
Pedagogický kolektiv tvoří 2 učitelky s pedagogickým vzděláním a odbornou způsobilostí učitelství pro mateřské školy. Funkci vedoucí učitelky zastává Miluše Stejskalová, funkci učitelky,na zkrácený pracovní úvazek 88,7%, paní Irena Stejskalová.
Pedagogické zástupy po dobu nemoci byly zajišťovány z řad důchodkyň ( Naděžda Brůzlová).
Jako provozní pracovnice pracuje na MŠ na zkrácený pracovní úvazek 6 hod./denně paní Hana Machová.
DVPP probíhalo v rámci rozsahu akcí pořádaných PC Praha a PC Vysočina po celý školní rok. Všechny pracovnice navštěvovaly semináře, odborné přednášky, besedy a poradní dny, které si dle vlastního zájmu a zaměření samy vybraly z bohaté nabídky obou Pedagogických center. Široká nabídka vzdělávacích programů byla rozšířena i o formu e-learningového studia. Pedagogické pracovnice se zúčastnily cyklu seminářů a pracovních dílen ke tvorbě RVP MŠ.
DVPP bylo též doplněno samostudiem dětské psychologie, logopedie a aktuálně studiem odborných časopisů Informatorium, Pastelka, Včelička i dalších publikací zabývajících se otázkou rozvoje osobnosti dítěte.
K samostudiu jsou aktuálně využívány katalogy nových forem a metod práce KAFOMET a publikace Řízení mateřské školy, obojí s pravidelnou aktualizací. Doplněna byla učitelská i dětská knihovna.
Zařazování dětí do mateřské školy :
Zápis do MŠ na školní rok 2006/07 proběhl dne 30.3.2006.
Do mateřské školy bylo k 1.9.2006 zapsáno celkem 24 dětí předškolního věku, věková diferenciace 3 – 7 let. Všechny zapsané děti byly české národnosti.
V souladu s novelou Zákona č. 204/2005 Sb. byly zapsány 2 děti se 4 hodinovou denní docházkou . Dovršením věk. hranice 4 let, změnily docházku na pravidelnou. Dále byly zapsány 2 děti mladší 3 let, s docházkou 5 dnů v měsíci.
Všichni zájemci o přijetí byli vyrozuměni písemnou formou rozhodnutím ředitelky školy , v souladu s § 165, odst. 2, písm. b) zákona 561/2004 Sb.,o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů a podle § 67,68,69 zákona 500/2004 S., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
K 1.září 2007 odchází do ZŠ 9 dětí. 7 z nich zahájí povinnou školní docházku v Základní škole Jamné, 1 dítě v ZŠ Zhoř a 1 dítě v ZŠ Velký Beranov.
Průměrná docházka do MŠ za období 1.9.2006 – 30.6.2007:
1.9.2006 - 31.12.2006 18 dětí dopoledne/ odpoledne 16 dětí
1.1.2007 - 30.06.2007 18 dětí dopoledne/ odpoledne 17 dětí
Seznam zapsaných dětí do MŠ - školní rok 2006/07
I.třída Broučci : (Irena Stejskalová, Miluše Stejskalová)
Baráková Lenka, Čada Jaroslav, Dočekal Marek, Ederová Simona, Formáček Jiří, Formáček Martin, Formáčková Tereza,Homolka Michal, Jarošová Hana, Machová Zuzana, Matulová Dominika, Navrátilová Michaela, Nesibová Lenka, Novák Vojtěch, Nováková Dita, Pavelka Vojtěch, Podnecký David, Pospíchal Petr, Šimánek Matěj, Šoukalová Blanka, Špejtek Filip, Váhala Marek, Záškodová Klára, Zmeškal Martin
Inspekce a kontroly
ČŠI - Mgr. Eduard Mašek, Mgr. Eva Bekeová ( 23.2. a 27.2.2007)
Závěr : ZŠ a MŠ Jamné, PO, splnila zákonem stanovené podmínky pro
zařazení do rejstříku. V souladu jsou stanovené kapacity dětí a žáků.
Materiální podmínky informačních a komunikačních technologií v oblasti
prezentační techniky neodpovídají v současné době požadavkům Standardu
ICT služeb ve škole. Změnu také vyžaduje zařazení hodnotících prvků z
oblasti ICT do sebeevaluace školy.
Krajská hygienická stanice
Radka Štěpánková (30.11.2006)
Závěr : Byly zkontrolovány všechny evidenční listy dětí navštěvujících výše
uvedenou mateřskou školu. Ve všech byl záznam o řádném očkování dětí.
Úřad práce Jihlava , odbor státní sociální podpory
Mgr. Olga Zachariášová
Stuhlová Marie, Průšová Hana (21.9.2006 )
Závěr : Při kontrole docházky do mateřské školy u dětí, na které je uplatňován rodičovský příspěvek ( dodržení omezené návštěvy MŠ) nebyly shledány žádné nedostatky.
ČMOS – Oblastní inspektor BOZP
Rudolf Kočí ( 22.3.2007)
Závěry : Chybí seznam obsahu lékárničky, HP na chodbě umístěn výše než
150 cm (závady byly odstraněny)
Údaje o mimoškolních aktivitách
Na základě spolupráce s rodičovskou veřejností a její podpory bylo zařazeno mnoho nadstandardních aktivit, které obohatily celý chod mateřské školy, stmelily dětský kolektiv, upevnily dětská přátelství i vztahy k učitelkám a v neposlední řadě rozšířily dětský obzor.
Z plánovaných akcí byl vždy měsíčně vytvořen plán, který byl předložen rodičům.Základem všech akcí byla silná citová motivace, vycházející z aktivity a pohádkového světa dětí. Všechny akce jsou doloženy fotodokumentací, nebo na DVD nosičích uloženým v mateřské škole a přístupným rodičům i ostatním zájemcům. Informovanost rodičů je zajištěna též elektronickou cestou- e.mailem , přes web stránky MŠ i přenosem dat přes flash nebo DVD nosiče.
Pro rodiče i pro děti byl vydáván školní časopis Beruška.
Z akcí MŠ vybíráme
Kolo, kolo, kolečko – podzimní, jarní i letní cyklovýlety do blízkého okolí, Barevný týden v MŠ, pravidelná divadelní představení divadla Úsměv Ludmily Frištenské, pohádkový den „Klauni v MŠ“, podzimní a jarní Tv olympiáda, Drakiáda – pouštění draků, Podzimní táborák – posezení u ohýnku, vítání občánků – vystoupení dětí, „Broučkiáda“, „Sněhurka a trpaslíci“ – pohádkové dny, týden pohádkové knihy - návštěva dětského oddělení městské knihovny v Jihlavě, malování na chodníku, taneční kroužek, Bramborová olympiáda, Hádej, hádej, hadači – hádankářský den, mikulášská nadílka – ČR Region, Pálení čarodějnic, Kloboukový ples, týden dopravy – návštěva příslušníků dopravní policie ČR – dopravní prevence , vánoční besídka s nadílkou, maňásková představení – 1x měsíčně, Plyšáčci – výstava plyšových hraček, dětský karneval, „Chytrost nejsou žádné čáry“ - pohádkový kvíz pro děti a rodiče, Velká puzzliáda, zimní Tv olympiáda, pohádkový milionář, dětská pouť, návštěva Solné jeskyně Jihlava, předplavecký výcvik - kurz plavání, letní Tv olympiáda, školní výlet hrad Roštejn – celodenní výlet na hrad Roštejn, pasování na školáky – slavnostní besídka pro školáky a rodiče ve spojení se zřizovatelem školy, pohádkové království – princ Jamníček a princezna Jamněnka, MDD – oslava Dne dětí, „ Zvířátka“ - ukázka ohrožených zvířat z ochranné stanice Brtnice, návštěva ZOO Jihlava ...
Zájem o dění v MŠ, souhlas s akcemi i plná podpora rodičovské veřejnosti i zřizovatele je patrná v celkové atmosféře školy a vyplývá i z výsledků anonymní ankety mezi rodiči .
Mateřská škola je jednotřídní MŠ, s kapacitou 25 dětí. Od 1.1.2003 je součástí příspěvkové organizace Základní škola a mateřská škola Jamné. Nachází se v krásném přírodním prostředí malebné vesničky Jamné. Celá budova MŠ je typizovanou stavbou, postavenou v roce 1986 za účelem provozu 2 třídní MŠ. Majitelem a zároveň i zřizovatelem mateřské školy je
Obec Jamné, IČO 285 960, se sídlem Jamné č. 1, PSČ 588 27
Ředitelkou organizace je Mgr. Miluše Marešová.
IČO příspěvkové organizace : 75021048, sídlo : Jamné č. 66.
MŠ nemá elokované pracoviště, ani speciální třídy.
Provoz mateřské školy : 6.00 – 15.30 hod.
Pro školní rok 2006/07 bylo do MŠ zapsáno celkem 24 předškolních dětí. V prosinci 2006 došlo ke snížení stavu na počet 23, z důvodu přestěhování do jiné obce.
Úplata za předškolní vzdělávání
Základní měsíční částka pro děti s celodenní docházkou v MŠ činí 180,- Kč.
Snížená měsíční částka pro děti 3 leté, jejichž docházka do MŠ je dle zákona 204/2005 Sb.,§ 30, odst. 3, písm. b, omezena nejvýše na 4 hod. denně, z důvodu pobírání rodičovského příspěvku nebo příspěvku při péči o osobu blízkou činí 120,- Kč. Měsíční částka pro děti mladší 3 let, s délkou docházky omezenou na dobu nejvýše pěti kalendářních dnů v kalendářním měsíci, dle zákona 204/2005 Sb.,§ 30,odst. 3,písm.a, z důvodu pobírání rodičovského příspěvku zákonným zástupcem dítěte, činí 90,- Kč.
Koncepce rozvoje výchovy předškolního zařízení :
Mateřská škola je koncipována jako škola rodinného typu. Celá koncepce je založena na základech rodinné výchovy a prvcích pohybové aktivity, tělesné a zdravotní kultury.
Tyto základní prvky koncepce jsou stěžejním bodem, na jejichž základě se rozvíjí celá výchovně vzdělávací práce v MŠ. Hlavní úkoly jsou zaměřeny především na citovou stránku osobnosti dítěte, na vytvoření optimálních podmínek k plné realizaci dětské osobnosti a její všestranný rozvoj. Uplatňují hru jako základní prostředek všech činností a volných aktivit. Jsou zaměřeny na celou osobnost dítěte ve všech oblastech a přizpůsobují se vývojovým potřebám dětí 3-6 leté věk. skupiny. Úzká vazba na rodinu je nepostradatelnou specifikou, vázanou k obecným i individuálním potřebám a možnostem jednotlivých dětí. Rodiče mají plnou možnost podílet se na dění v MŠ, účastnit se různých programů, dle svého zájmu vstupovat do her svých dětí.
Koncepce je založena na týmové práci všech zaměstnanců, kde péče, výchova a vzdělávání spoluvytvářejí jeden celek. Pedagogické aktivity vycházejí z potřeby podnětného a bohatého prostředí, s prvky tvořivosti, podněcované radostí a vlastním zájmem dítěte. využívají přirozený tok dětských myšlenek a spontánních nápadů s poskytnutím dostatečného prostoru pro aktivity a vlastní dětské plány.
Základní pilíře koncepce se vzájemně prolínají do všech oblastí a tím je vzdělávací a výchovná činnost účinnější a bohatší. Výborná spolupráce s rodičovskou veřejností, ochota a vstřícnost ze strany rodičů umožnila nejen plnění stanovených úkolů, ale i zařazení úkolů nadstandardních v oblasti rodinné výchovy i pohybových aktivit.
MŠ pracuje podle vlastního ŠVP „Z pohádky do Pohádky“, který je založen na základech rodinné výchovy a prvcích pohybové aktivity, tělesné zdatnosti a zdravotní kultury. Vzdělávací i výchovná činnost probíhá v integrovaných blocích, uplatňováno je projektové vzdělávání. Vše s plnou podporou a spoluúčastí rodičovské veřejnosti, některé mimoškolní akce s účastí zřizovatele.
Ze závěrů kontrolní činnosti a evaluační zprávy vyplývá přehodnocení pracovní doby provozní pracovnice (návrh na dělenou směnu). Také spolupráce se ZŠ je ryze formální, chybí vstřícnost při skloubení obou vzdělávacích programů.
Údaje o pracovnicích školy :
Pedagogický kolektiv tvoří 2 učitelky s pedagogickým vzděláním a odbornou způsobilostí učitelství pro mateřské školy. Funkci vedoucí učitelky zastává Miluše Stejskalová, funkci učitelky,na zkrácený pracovní úvazek 88,7%, paní Irena Stejskalová.
Pedagogické zástupy po dobu nemoci byly zajišťovány z řad důchodkyň ( Naděžda Brůzlová).
Jako provozní pracovnice pracuje na MŠ na zkrácený pracovní úvazek 6 hod./denně paní Hana Machová.
DVPP probíhalo v rámci rozsahu akcí pořádaných PC Praha a PC Vysočina po celý školní rok. Všechny pracovnice navštěvovaly semináře, odborné přednášky, besedy a poradní dny, které si dle vlastního zájmu a zaměření samy vybraly z bohaté nabídky obou Pedagogických center. Široká nabídka vzdělávacích programů byla rozšířena i o formu e-learningového studia. Pedagogické pracovnice se zúčastnily cyklu seminářů a pracovních dílen ke tvorbě RVP MŠ.
DVPP bylo též doplněno samostudiem dětské psychologie, logopedie a aktuálně studiem odborných časopisů Informatorium, Pastelka, Včelička i dalších publikací zabývajících se otázkou rozvoje osobnosti dítěte.
K samostudiu jsou aktuálně využívány katalogy nových forem a metod práce KAFOMET a publikace Řízení mateřské školy, obojí s pravidelnou aktualizací. Doplněna byla učitelská i dětská knihovna.
Zařazování dětí do mateřské školy :
Zápis do MŠ na školní rok 2006/07 proběhl dne 30.3.2006.
Do mateřské školy bylo k 1.9.2006 zapsáno celkem 24 dětí předškolního věku, věková diferenciace 3 – 7 let. Všechny zapsané děti byly české národnosti.
V souladu s novelou Zákona č. 204/2005 Sb. byly zapsány 2 děti se 4 hodinovou denní docházkou . Dovršením věk. hranice 4 let, změnily docházku na pravidelnou. Dále byly zapsány 2 děti mladší 3 let, s docházkou 5 dnů v měsíci.
Všichni zájemci o přijetí byli vyrozuměni písemnou formou rozhodnutím ředitelky školy , v souladu s § 165, odst. 2, písm. b) zákona 561/2004 Sb.,o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů a podle § 67,68,69 zákona 500/2004 S., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
K 1.září 2007 odchází do ZŠ 9 dětí. 7 z nich zahájí povinnou školní docházku v Základní škole Jamné, 1 dítě v ZŠ Zhoř a 1 dítě v ZŠ Velký Beranov.
Průměrná docházka do MŠ za období 1.9.2006 – 30.6.2007:
1.9.2006 - 31.12.2006 18 dětí dopoledne/ odpoledne 16 dětí
1.1.2007 - 30.06.2007 18 dětí dopoledne/ odpoledne 17 dětí
Seznam zapsaných dětí do MŠ - školní rok 2006/07
I.třída Broučci : (Irena Stejskalová, Miluše Stejskalová)
Baráková Lenka, Čada Jaroslav, Dočekal Marek, Ederová Simona, Formáček Jiří, Formáček Martin, Formáčková Tereza,Homolka Michal, Jarošová Hana, Machová Zuzana, Matulová Dominika, Navrátilová Michaela, Nesibová Lenka, Novák Vojtěch, Nováková Dita, Pavelka Vojtěch, Podnecký David, Pospíchal Petr, Šimánek Matěj, Šoukalová Blanka, Špejtek Filip, Váhala Marek, Záškodová Klára, Zmeškal Martin
Inspekce a kontroly
ČŠI - Mgr. Eduard Mašek, Mgr. Eva Bekeová ( 23.2. a 27.2.2007)
Závěr : ZŠ a MŠ Jamné, PO, splnila zákonem stanovené podmínky pro
zařazení do rejstříku. V souladu jsou stanovené kapacity dětí a žáků.
Materiální podmínky informačních a komunikačních technologií v oblasti
prezentační techniky neodpovídají v současné době požadavkům Standardu
ICT služeb ve škole. Změnu také vyžaduje zařazení hodnotících prvků z
oblasti ICT do sebeevaluace školy.
Krajská hygienická stanice
Radka Štěpánková (30.11.2006)
Závěr : Byly zkontrolovány všechny evidenční listy dětí navštěvujících výše
uvedenou mateřskou školu. Ve všech byl záznam o řádném očkování dětí.
Úřad práce Jihlava , odbor státní sociální podpory
Mgr. Olga Zachariášová
Stuhlová Marie, Průšová Hana (21.9.2006 )
Závěr : Při kontrole docházky do mateřské školy u dětí, na které je uplatňován rodičovský příspěvek ( dodržení omezené návštěvy MŠ) nebyly shledány žádné nedostatky.
ČMOS – Oblastní inspektor BOZP
Rudolf Kočí ( 22.3.2007)
Závěry : Chybí seznam obsahu lékárničky, HP na chodbě umístěn výše než
150 cm (závady byly odstraněny)
Údaje o mimoškolních aktivitách
Na základě spolupráce s rodičovskou veřejností a její podpory bylo zařazeno mnoho nadstandardních aktivit, které obohatily celý chod mateřské školy, stmelily dětský kolektiv, upevnily dětská přátelství i vztahy k učitelkám a v neposlední řadě rozšířily dětský obzor.
Z plánovaných akcí byl vždy měsíčně vytvořen plán, který byl předložen rodičům.Základem všech akcí byla silná citová motivace, vycházející z aktivity a pohádkového světa dětí. Všechny akce jsou doloženy fotodokumentací, nebo na DVD nosičích uloženým v mateřské škole a přístupným rodičům i ostatním zájemcům. Informovanost rodičů je zajištěna též elektronickou cestou- e.mailem , přes web stránky MŠ i přenosem dat přes flash nebo DVD nosiče.
Pro rodiče i pro děti byl vydáván školní časopis Beruška.
Z akcí MŠ vybíráme
Kolo, kolo, kolečko – podzimní, jarní i letní cyklovýlety do blízkého okolí, Barevný týden v MŠ, pravidelná divadelní představení divadla Úsměv Ludmily Frištenské, pohádkový den „Klauni v MŠ“, podzimní a jarní Tv olympiáda, Drakiáda – pouštění draků, Podzimní táborák – posezení u ohýnku, vítání občánků – vystoupení dětí, „Broučkiáda“, „Sněhurka a trpaslíci“ – pohádkové dny, týden pohádkové knihy - návštěva dětského oddělení městské knihovny v Jihlavě, malování na chodníku, taneční kroužek, Bramborová olympiáda, Hádej, hádej, hadači – hádankářský den, mikulášská nadílka – ČR Region, Pálení čarodějnic, Kloboukový ples, týden dopravy – návštěva příslušníků dopravní policie ČR – dopravní prevence , vánoční besídka s nadílkou, maňásková představení – 1x měsíčně, Plyšáčci – výstava plyšových hraček, dětský karneval, „Chytrost nejsou žádné čáry“ - pohádkový kvíz pro děti a rodiče, Velká puzzliáda, zimní Tv olympiáda, pohádkový milionář, dětská pouť, návštěva Solné jeskyně Jihlava, předplavecký výcvik - kurz plavání, letní Tv olympiáda, školní výlet hrad Roštejn – celodenní výlet na hrad Roštejn, pasování na školáky – slavnostní besídka pro školáky a rodiče ve spojení se zřizovatelem školy, pohádkové království – princ Jamníček a princezna Jamněnka, MDD – oslava Dne dětí, „ Zvířátka“ - ukázka ohrožených zvířat z ochranné stanice Brtnice, návštěva ZOO Jihlava ...
Zájem o dění v MŠ, souhlas s akcemi i plná podpora rodičovské veřejnosti i zřizovatele je patrná v celkové atmosféře školy a vyplývá i z výsledků anonymní ankety mezi rodiči .